Нашата работа

,

„Раздялата на деца от техните семейства в България” – Проучване на опита на Коалиция „Детство 2025”

През 2023-2024 г. екип изследователи от организации, членове на Коалиция „Детство 2025“, проведе изследване на причините за раздяла на деца от техните семейства. 

Коалиция „Детство 2025“ е неформално обединение от 16 граждански организации, мрежи и индивидуални членове в експертно качество. Създадена е през 2010г. в подкрепа на националната политиката за деинституционализация на грижата за деца. Членовете на Коалицията инвестират експертен, финансов, човешки и професионален ресурс в подкрепа на реформата на детската грижа и закрила.

Разбирането на Коалицията е, че деинституционализацията не се свежда единствено до извеждането на децата от институции, а включва преодоляването на институционалното мислене в системата за закрила и създаването на нови, съвременни възможности за подкрепа на всяко дете и семейство в общността. Затова мисията на Коалицията е да следи за устойчивото развитие на процеса на деинституционализация в България. Коалицията работи за това нуждаещите се семейства да получат адекватна подкрепа и всяко дете да има възможността да расте и да се развива в подходящата за него семейна среда.

С напредването на реформата фокусът на застъпническите усилия на Коалицията постепенно се измества от активни действия в подкрепа на закриването на специализираните институции и развиването на различни форми на алтернативна грижа, социални и консултативни услуги за деца в риск и техните семейства към превенцията на раздялата на деца и родители.

В полето на превенцията Коалицията работи за:

  • Повишаване ефективността и качеството на съществуващите консултативни и подкрепящи услуги.
  • Подобряване на междуинституционалното взаимодействие за подкрепа на семейства.
  • Въвеждане на ясен и точен механизъм за включване на децата в процесите на вземане на решения и др.

Коалицията е разпозната от законодателната и изпълнителната власт като ключов партньор и участва в създаването, мониторирането и изпълнението на политиките в подкрепа на детското благосъстояние.

Това изследване е част от дългосрочните усилия на Коалиция „Детство 2025“ за поставяне във фокуса на внимание и приоритетите в националните и местни социални, образователни и психично-здравни политики на темата за раздялата между деца и техните семейства като сериозен риск за тяхното развитие. Основен акцент в застъпническите инициативи на Коалицията в момента е нуждата от развиване на политики, мерки и практики за ефективна превенция на случаите на раздяла на децата от техните семейства.

Проучването е направено с активното участие на специалистите от алтернативните услуги в общността, ръководени от тези организации. Във валидирането на изводите от анализа са участвали и широк кръг професионалисти от други алтернативните услуги в страната. Алтернативните услуги, участвали в изследването са Центровете за настаняване от семеен тип (ЦНСТ), Центровете за обществена подкрепа (ЦОП), Центровете за социална рехабилитация и интеграция (ЦСРИ), приемните семейства от програмите за приемна грижа (ПГ).

Целта на изследването е да събере и анализира опита на специалистите, участващи в Коалиция „Детство2025“ по отношение на случаите на раздяла на деца в риск от техните семейства.

Задачите включват шест области на проучване:

  1. Описание на картината на ситуациите, които водят до рискове в семействата и предизвикват намеса на системата за закрила;
  2. Изследване на начините, по които децата и семействата, спрямо които е предприета мярката извеждане на детето от семейството, преживяват раздялата в краткосрочен и дългосрочен план;
  3. Критично разглеждане на това как системата за закрила на детето идентифицира, оценява, придвижва, приключва и проследява случаите на риск в семействата на децата, когато се налага раздяла;
  4. Идентифициране на нагласите на всички участници в закрилата на деца в риск по отношение на раздялата и превенцията на раздялата;
  5. Проучване на национално ниво какви данни съществуват и от какви допълнителни данни и анализи има нужда във връзка с превенцията и услугите за деца и юноши, разделени от родителите си и ползващи услугите на системата за закрила на детето;
  6. Формулиране на препоръки на базата на анализа за промени на всички нива на управление на рисковете за деца и превенция на раздялата им от техните семейства.

В изследването участват седем организации от Коалицията:

  • „Надежда и домове за децата” – клон България;
  • Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца, Нов български университет;
  • Сдружение „Еквилибриум” – гр. Русе;
  • Сдружение „SOS Детски селища България”;
  • Фондация „За нашите деца”;
  • Фондация „Лале“;
  • Фондация „Международна социална служба – България”.

ФИНАЛНИЯТ ДОКЛАД ОТ ИЗСЛЕДВАНЕТО Е ДОСТЪПЕН ТУК.

Translate »